1399/08/02 | |
  

 

 کانال رسمی آینانیوز در تلگرام


   مطالب پر بحث هفته   
«تومان» واحد پول ملی می‌شود(1 نظر)
حاجی‌زاده: مجموعه‌های مختلف سپاه برای مقابله با کرونا به دولت کمک می‌کنند(1 نظر)
حزب‌الله عراق اطلاعات تازه‌ای درباره ترور سردار سلیمانی منتشر کرد(0 نظر)
سید حسن‌نصرالله: ترامپ بزرگترین دروغ‌گو در قضیه کروناست/ ایران نیازی به کمک آمریکا ندارد(0 نظر)
دیلی‌بیست: آمریکا نظام درمان ایران را تحت فشار حداکثری قرار داده است(0 نظر)
رهبر معظم انقلاب سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند(0 نظر)
روحانی: سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود(0 نظر)
پیام روحانی به مردم آمریکا/خصومت با ایران تاثیر مستقیم بر مبارزه همه کشورها با کرونا دارد(0 نظر)
وزیر دفاع: کارهای ویژه‌ای در حوزه موشکی انجام می‌دهیم/ سرجنگی موشک‌ها قدرتمندتر می‌شود(0 نظر)
نامه منتخبان مردم به رهبر انقلاب/ مجلس یازدهم زمینه‌های «جهش تولید» را فراهم می‌کند(0 نظر)
ظریف: کشور‌های همسایه بهترین مقصد کالاهای ایرانی هستند/ رایزنی برای توسعه صادرات پس از کرونا(0 نظر)
پرده‌برداری نیروی هوافضای سپاه از «فرماندهی فضایی»/ سپاه چگونه وارد عرصه فضا شد؟(0 نظر)
نماینده ولی‌فقیه در نیروی دریایی سپاه: اوج افتخار ارتش مرهون فداکاری شهدای والا مقام است(0 نظر)
آزمون گواهینامه رانندگی در آلمان به فارسی برگزار میشود (0 نظر)
مبارزه با زمین‌خواری در آذربایجان‌غربی با افزایش نظارت میسر می‌شود(0 نظر)
فارن‌پالیسی: ترامپ عجولانه دنبال یکسره کردن کار برجام پیش از انتخابات است(0 نظر)
جهانگیری: نهادهای فرهنگی باید تحت نظارت دولت باشند/ ضرورت بازنگری در بودجه فرهنگی کشور(0 نظر)
وزیر کشور: فرهنگ‌سازی حجاب و عفاف برعهده دستگاه‌های اجرایی است(0 نظر)
نرخ‌های سود سپرده افزایش یافت/ احیای سپرده 2 ساله با نرخ سود 18 درصد(0 نظر)
سعید سیاح، حقوقدان: نماینده حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر کند(0 نظر)

   مطالب پر بیننده ماه گذشته   
پرده‌برداری نیروی هوافضای سپاه از «فرماندهی فضایی»/ سپاه چگونه وارد عرصه فضا شد؟
ظریف: کشور‌های همسایه بهترین مقصد کالاهای ایرانی هستند/ رایزنی برای توسعه صادرات پس از کرونا
«تومان» واحد پول ملی می‌شود
آزمون گواهینامه رانندگی در آلمان به فارسی برگزار میشود
نماینده ولی‌فقیه در نیروی دریایی سپاه: اوج افتخار ارتش مرهون فداکاری شهدای والا مقام است
مبارزه با زمین‌خواری در آذربایجان‌غربی با افزایش نظارت میسر می‌شود
فارن‌پالیسی: ترامپ عجولانه دنبال یکسره کردن کار برجام پیش از انتخابات است
جهانگیری: نهادهای فرهنگی باید تحت نظارت دولت باشند/ ضرورت بازنگری در بودجه فرهنگی کشور
وزیر کشور: فرهنگ‌سازی حجاب و عفاف برعهده دستگاه‌های اجرایی است
نرخ‌های سود سپرده افزایش یافت/ احیای سپرده 2 ساله با نرخ سود 18 درصد
بیانیه حزب‌الله درباره تحولات در مرز‌ لبنان با فلسطین اشغالی
اراده معطوف به پلیس
«اهل کوفه » را بهتر بشناسیم 
تحلیلی بر کنکور سراسری
شانس پیروزی ۷۱ درصدی بایدن برای پیروزی در انتخابات در یک نظرسنجی جدید
مدلینگ در ایران
پیر مجاهد انقلاب اسلامی را بشناسیم
من منچستریونایتد را دوست دارم
چرا مردم عراق در شهادت امام حسین (ع) سکوت کردند؟
سینمای مجیدی و دفاع از ارزشهای دینی
روایت آن 23 نفر و آن یک نفر دیگر را ببینیم
درس های مولانا به مردمان عصر ما

  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 186 تعداد امتیاز: 1   (Article Rating)

اراده معطوف به پلیساراده معطوف به پلیس

در باب حادثه ویلاباغ بندایی اورمیه

 

آینانیوز-حامد عطائی؛ اصلا مگر کسی مخالف اجرای قانون است؟ آن هم قانونی که جلوی تخریب طبیعت و سرسبزی و منابعی که متعلق به نسل های آینده است را می گیرد. همین تبصره2 ماده 10 مگر نگفته «نسبت به قلع و قمع بنا و مستحدثات اقدام و وضعیت زمین را به حالت اولیه اعاده نمایند.»؟ قلع و قمع کنند، به «حالت اولیه» برگردانند. با جدیت. کسی هم حق ندارد جلوی این کار بایستد. مواردی هست که لابد مرجع قضایی قید می کند که ضابط با این شیوه و متوسل به فلان ابزار این کار را بکند. ضابط هم بایستی موبه مو این موارد را اجرا کند.

اصولا باید در کشور فرهنگی جا بیفتد که احترام به قانون به یک تکلیف همگانی بدل شود و هر حرکتی که به پلیس، دادگاه، یا هر کارگزار یونیفرم پوش یا بدون یونیفرمی مربوط می شود اینچنین مورد هجمه افواه عمومی قرار نگیرد. ایراد کار کجاست که اینچنین نمی شود؟ چرا یک فرآیند قانونی تبعات اجتماعی به بار می آورد؟ ایراد از نقص قانون است، تفسیر غلط، تبعیض، عدم توجیه مناسب یا نحوه اجرای آن؟

بهتر است از زاویه دیگری به موضوع نگاه کنیم. ماموری که حین اجرای حکم قضایی با مالک ویلایی که در حال تخریب بود مشاجره کرد مورد هجمه شبکه های اجتماعی و فعالین فضای مجازی قرار گرفت. نیروی انتظامی هم اطلاعیه داد و نحوه مجازات مسببین این جنجال مجازی را تشریح کرد. بخشی از مخاطبان و کاربران شبکه های اجتماعی کلیت نیروی انتظامی را به باد انتقاد گرفتند. سوال اینجاست؛ همین مخاطبین حاضرند در صورت عملکرد مثبت یک عضو ناجا، صدرتا ذیل پلیس را بنوازند و تجلیل کنند؟ قطعا پاسخ منفی است. تاکنون سابقه نداشته. ریشه های این رویکرد به لحاظ جامعه شناختی، یا ناشی از نبود فرهنگ قدرشناسی است، یا یک جای عملکردها می لنگد. اما چگونه؟

 

برگردیم به ریشه ناهنجاری/نافرمانی مدنی تا ببینیم ایراد کار کجاست. ایراد آیا تماما متوجه مردم است یا بخشی از حاکمیت هم در آن نقش دارد؟ قوانین تا چه حد شفاف، صریح و سرراست اند که کسی از ماده تبصره های گوناگون اش معبری برای دور زدن نیابد؟ نقش خرده تصمیم گیرها( از کارمند و کارشناس جزء بگیر تا نهادی مثل دهیاری، بخشداری و فرمانداری ها) در آزاد گذاشتن و یا ایجاد محیط امن برای قانون شکنی ها چیست؟ اولین قدم متخلفانه کجا برداشته می شود؟

 

یک مثال ساده؛ همه ما در خانواده هایمان نمونه های تربیتی اینچنینی داشته ایم. برای ساکت کردن کودک ناآرام متوسل می شدیم به مثلا عمو سیبیلوی خشن محله. یا آمپول زن درمانگاه سرکوچه و یا خاله پیرِ خرفت بداخلاقی که بچه ها جرات جیک زدن در خانه اش را ندارند. تعمیم بدهید این مساله را به کارمندی که در اداره در مقابل سوالات یا انتقادات پی در پی یک ارباب رجوع تلفن را برمی دارد و شماره نگهبانی/ حراست فیزیکی دم در را می گیرد و درخواست کمک می کند. زیاد جای دوری نرویم؛ در مقدس ترین و شاخص ترین نهاد قضاوت مملکت، دادگاهها،که باید اصل بر تفهیم اتهام باشد و توجیه متهم، بعضا شاهدیم که دادیار یا بازپرس پرونده برای تنبیه جزئی متهم یا وا کردن سروصدا و مزاحمت از سرش، مامور حفاظت دادگستری را فرا می خواند. موارد مشابه از این زیادند. نیت زیر سوال بردن عملکرد هیچکدام از دستگاهها یا نهادهای حاکمیتی مملکت نیست. نقد یک سنت ناجور ریشه دوانده در فرهنگ ما ایرانی هاست. پلیسی سازی همه فرآیندهای حاکمیتی از یک سو و روحیه پلیس گریزی موجود در میان مردم.

منظور از پلیسی سازی هم صرفا زحمت دادن به پرسنل نیروی انتظامی نیست. که همه یگانهایی که به نوعی کارشان رصد و پیشگیری و کشف و مقابله با جرم است در این صورت بندی تعریف می شوند.

پلیسی سازی فرآیندها(پلیساریته) دقیقا چیست؟ چه ویژگیهایی دارد و چرا بخشی از حاکمیت، و حتی بعضا خود ساختار نیروی انتظامی هم متوسل به آن می شود؟( حادثه ویلاباغ بندایی دقیقا پلیسی رفتار کردن نیروی انتظامی بود).

مامور یا ضابط قضایی پیشانی اجرای قانون است. یک ماموریت دقیقه نودی. وقتی همه راهکارها به بن بست می رسد و چاره ای جز ورود قوه قهریه نمی ماند. در کشور ما شاهدیم که در بسیاری مواقع از همان ابتدا پای پلیس به میان می آید. بدین معنا که ساختاری حاکمیتی از همان ابتدا به صرافت این رسیده که در اجرای ماموریتش عاجز بوده و روشهای متعارف جوابگو نخواهد بود. باز اینجا یا قوانین به حد کافی شفاف و تامین کننده منافع عموم نیستند یا در عملکرد مجریان قانون نقص و خللی نهفته است. شگفت آور است در شهری که فرهنگ و اقتصادی مبتنی بر کشاورزی و باغداری داشته و پیشینیان اش قرن ها در اراضی آن کاشته اند و برداشته اند، تا همین دو دهه پیش نصف جمعیتش ساکن روستا بودند و افتخار همه شهروندان حال حاضر داشتن پسوندی روستایی است، هنوز ساخت و سازها مغایر با محیط زیست و در جهت تخریب اراضی عمومی و منابع طبیعی انجام می شود. آیا شهروندان این منطقه از شکم مادر خلافکار متولد می شوند؟ که اگر اینگونه است که باید از همان طفولیت یک پلیس بالاسر هر شهروند کشیک دهد! ساخت ویلایی به مساحت 3000 متر در زمینی به مساحت 3700 متر می دانید چقدر آجر و سیمان و میلگرد و سنگ و گچ مصرف کرده؟ در اطلاعیه تراژیک پلیس این مساحت ها عنوان شده. این مصالح از کجا می آید؟ از چه معبرهایی گذر داده می شود؟ ساخت آن چند ماه طول می کشد؟ غنی سازی اورانیوم نیست که تحت تدابیر امنیتی شدید امنیتی انجام گرفته باشد. آن هم کجا؟ در کانون ساخت و ساز به اصطلاح غیرقانونی این شهر. جاده سنتو(مهاباد) منطقه امامزاده و چند روستای پیرامونی. پایش و کنترل این منطقه برای نهادی که وظیفه، تکرار می کنم، «وظیفه» ذاتی اش حفاظت از اراضی است نه برخورد پلیسی، اینقدر هزینه دارد که حادثه ویلاباغ بندایی و موارد مشابه برای امنیت روانی مملکت هزینه تراشید؟ یک مامور پلیس در حین اجرای ماموریت متوسل به ابزار قهریه شد که فیلمش را همه دنیا دیدند. ماموران زیادی در طول تاریخ اینچنین پیشانی یک فرآیند صرفا پلیسی و بدون پشتوانه چهره شده اند و سرنوشت های گوناگونی پیدا کرده اند. رفتار این مامور صواب باشد یا ناصواب، تحمیل این حجم از ضعف سیستم نظارتی و اجماع بخشی از حاکمیت و بخشی از مردم برای قانون شکنی منطقا صحیح است؟ مامور مذکور تنها به آن بخش از عملکردش که مربوط به رفتار شخصی و نوع برخوردش است باید پاسخگو باشد نه همه رویکرد حاکمیتی در قبال برخورد پسگیرانه(نقطه مقابل پیشگیرانه) که جمع شده است در یک برگ کاغذ A4 به اسم دستور قضایی.

پلیس در اطلاعیه اش از پیگرد قضایی فیلمبردار صحنه درگیری یک شهروند با یک مامور قانون در حین اجرای حکم سخن گفته و اظهار داشته که این فیلمبرداری غیرقانونی بوده است. آن شهروند یا نمی دانسته که فیلمبرداری از چنین صحنه ای جرم است یا می دانسته. به هرحال سروکارش با پرونده ای است که برایش ایجاد شده است. نکته اینجاست. پلیس که برای فیلمبرداری از اجرای ماموریتش نیاز به مجوز نداشته. در همه عملیاتهای پلیسی حتی حساس تر و اکتیوتر از این مورد، تصویربردار ناجا برای مستندسازی اقداماتش حاضر است و برای این کار جواز لازم را هم دارد. فیلمبردار پلیس کجاست و چرا پیش از آن که این ماموریت جریان منفی علیه نیروی انتظامی ایجاد کند اطلاعیه ای مکتوب منضم به تصاویری که قابل انتشار است در شبکه های اجتماعی نشر داده نشده بود؟ قبول کنیم خود پلیس هم در این مورد خاص، متوسل به برخورد پلیسی شد و از جنبه های اجتماعی و فرهنگی قضیه غفلت کرد.

شکاف میان بخشی از نهادهای حاکمیتی و مردم به لحاظ کوچک شمردن همین نکات ظریف روزبه روز بیشتر می شود. کار به جایی می رسد که هنجاری به اسم حفاظت از اراضی ملی، منابع طبیعی و سرمایه آیندگان این سرزمین، با خبط و خطاهایی اینچنین به ظاهر ریز در عین حال تاثرگذار، به ناهنجاری بدل، جای متهم و شاکی عوض شده و حاشیه های رسانه ای اصل ماموریت را درمی نوردد.

جامعه ایده آل، جامعه ای است که هر شخصی با هر اسم و مشخصات و نسبت خانوادگی و برخوردار از هر امتیاز و عنوانی در دستگاه حاکمیتی، هرگاه بیل به دست گرفت و کمر بست به دست درازی در منابع ملی، در همان بدو کار با چراغ قرمز قانون مواجه شود تا در پرتو این مسئولیت شناسی بدوی، نهادهایی مثل پلیس به وظیفه ذاتی خود که همانا تامین امنیت شهروندان است بپردازند و شهروند از «دزد» و «پلیس» همزمان وحشت نداشته باشد.

کد: 1562199
گروه: اجتماعی, مقالات, اخبار مهم
TAGS : اورمیه, ارومیه, امامزاده, تخریب, ویلاباغ, وندایی, جاده, سنتو, اموراراضی

مطالب مرتبط :
مدلینگ در ایران   دیدارنیوز ـ سرویس اجتماعی: برای نوشتن گزارش سراغ فضای مجازی رفتم تا یکی از دغدغه‌های حداقل یک قشر از جامعه را بفهمم. عکس‌هایی با چهره‌هایی ز...
تحلیلی بر کنکور سراسری آینانیوز- دکتر سید هادی هاشمی- مدرس دانشگاه و پژوهشگر؛ کنکور جنجالی 1399 با تمام فراز و نشیب ها برگزار شد. علی رغم تمهیدات متعدد همچنان حرف و حدیث های...
«اهل کوفه » را بهتر بشناسیم  آینانیوز-شاهرخ احمدزاده؛ در ادبیات شیعی اهل کوفه بودن مذمت شده و به خیانت پیشگان ، کوفی گفته می شود و همیشه صفاتی را بر این مردم تعریف کرده و اوصاف خا...
سعید سیاح، حقوقدان: نماینده حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر کند هر نماینده در برابر تمام ملت مسوول است و حق دارد در همه مسایل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر نماید.سعید سیاح دانش پژوه دکترای حقوق با اشاره به این مطلب ...
دکتر سعید سیاح دلایل ورودش به صحنه انتخابات را تشریح کرد دکتر سعید سیاج کاندیدای جوان اورمیه ای، حین ثبت نام، دلایل اصلی ورودش به صحنه انتخابات یازدهم مجلس شورای اسلامی را تشریح کرد.به گزارش آینانیوز، این مد...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com